Четвер, 12 Вересня, 2024
Довідкова інформація

Робота в Польщі у 2022 році: поради новачкам

Отже, з низки причин вас зацікавила робота у Польщі у 2022 році. І ви не бажаєте проходити дев’ять кіл пекла, потрапляючи на «кидалове та розлучення», втрачати час, гроші та здоров’я. Вам потрібні реальні відгуки українців, російських та білорусів про роботу в Польщі та слушні поради. Адже ви чітко розумієте, що чорний список агенцій з працевлаштування за кордоном — це тисячі шахраїв усіх мастей, які вже потирають руки в передчутті знайомства з вами!

Ви точно не один з тих численних претендентів, які полінувалися заздалегідь вивчити нюанси працевлаштування за кордоном, почитати поради бувалих новачкам та вивчити чорний список роботодавців у Польщі?

Зараз ви повинні усвідомити головне, що існує ціла індустрія обману та заробітку на слабо поінформованих здобувачах роботи в Польщі, в якій задіяні сотні неохайних роботодавців, агенцій та тисячі посередників. Просто прийміть як факт, що 6 з 10 вакансій у мережі не відповідатимуть спочатку заявленій інформації, а спроб попередньо витягнути з вас гроші, і на певному етапі «кинути» буде ще більше. На жаль, така статистика.

Робота в Польщі – як не потрапити на розводняк

Напевно на просторах інтернету вам зустрічалися пропозиції про роботу та під ними фрази від претендентів «скільки коштує пакет документів?», «Ціна вакансії?» та інше. Якщо вказують вартість, відразу проходьте повз такі оголошення з наступних причин.

По-перше, зараз є багато безкоштовних вакансій, по-друге, це пережиток минулого і в 99% випадків це посередник, у якого завдання надати інформаційні послуги, допомогти з оформленням пакета документів, і іноді направити до роботодавця, але, попередньо взявши з вас певну суму.

Найчастіше посередники губляться, як тільки ви зробите оплату, наприклад, за запрошення, або за фактом оформлення візи. У відповідь ви можете чути «Роботодавець чомусь не відповідає. Або цю вакансію закрили, шукаємо іншу, зателефонуйте завтра!». Іноді вас навіть можуть довезти до місця роботи і заселити в хостел, відповідно за додаткові гроші. Координатор більше на зв’язок може вийти!

Ось ви і потрапили до мережі, і особисто познайомилися із представниками чорного списку агенцій з працевлаштування за кордоном. Таких випадків повно! І лише тоді ви жалкуєте, що попередньо не почитали відгуки на форумах і не дослухалися порад.

Популярний обман під час працевлаштування у Польщі

Зверніть увагу, скільки людей на тому ж таки Фейсбуці шукають роботу, вже перебуваючи в Польщі. Значна частина з них стикається із ситуацією – приїхали, або роботи немає, найчастіше зовсім не та зарплата та умови. Розповідали про 18-20 злотих на годину та нормальні умови проживання, а насправді 15 zl, мало годин та «убитий» гуртожиток по 6-8 осіб у кімнаті.

Потрапляючи в таку ситуацію, без грошей і зв’язків у чужій країні багато хто змушений погоджуватися на те, що є. На це розрахунок посередників. Частина людей одразу шукає іншу роботу, частина «біжить із рабства» через деякий час. Тут треба враховувати один важливий нюанс, якщо вас попередньо офіційно оформили, ви прив’язані до конкретного роботодавця.

І щоб згодом офіційно влаштуватися на іншу роботу в Польщі, необхідно пройти певні бюрократичні процедури у державних структурах, що займає знову ж таки час! І це не день та не два. Іноді не менше тижня. Ось тут і починають шкодувати, що вдома не спромоглися ознайомитися з чорним списком роботи в Польщі.

Поради досвідчених: робота в Польщі у 2022 з чого почати?

Почніть із простого: почитайте відгуки про роботу в Польщі та шукайте безкоштовні вакансії від офіційних польських кадрових агенцій. Їх повно, у тому самому Фейсбуці. Вони не беруть грошей за послуги працевлаштування, у більшості випадків навіть за запрошення, яке коштує прямому роботодавцю аж 30 злотих.

І не 2000-6000 тисяч гривень, які вимагають українські посередники, за так званий пакет документів. Останній, за фактом включає, те ж запрошення, заповнену анкету, страховку.

На вас наварять 400% без жодних гарантій!

Сплачений візовий збір у 15-30 євро, страховка, наприклад, 20 євро, заповнена анкета (допомагають на місці), особисті документи та наявність запрошення від роботодавця – ось і все, що потрібно для походу за робочою візою.

Які документи потрібні для роботи у Польщі

Необхідні документи для отримання візи

  1. Заповнена візова анкета
  2. Актуальна фотографія 3.5х4.5 см.
  3. Закордонний паспорт та його ксерокопія
  4. Внутрішній паспорт та його ксерокопія
  5. Поліс медичного страхування
  6. Оригінал та копія публічної обіцянки працевлаштування у Польщі
  7. Оригінал та копія заяви про намір доручення роботи іноземцю, зареєстрований у повітовому управлінні праці

Відповідно до польського законодавства, агентство або прямий роботодавець не має права брати гроші за робоче запрошення для іноземців.

Знайшовши в мережі польське кадрове агентство, яке працевлаштовує українців, білорусів та росіян, і на вашу думку пропонує цікаві вакансії, не полінуйтеся перевірити його офіційні дані, з метою мінімізувати ризики.

Кадрова агенція Польщі – як перевірити?

Будь-яка польська фірма, яка працює легально, ну або заявляє про це, має бути зареєстрована у державних реєстрах.

Ви можете попросити надати наступні дані, наприклад, номери: KRS, REGON, NIP.

Кожна з цих абревіатур приховує за собою цифровий ідентифікатор, за допомогою якого ви легко можете перевірити будь-яке кадрове агентство в Польщі, отримати максимум інформації по цій юридичній особі і переконатися, що перед вами не відверті шахраї.

Наприклад, потенційний роботодавець оформлений як видавництво, а пропонує роботу на заводі. Дивно, чи не так?

Знайти польські офіційні сайти, де можна отримати інформацію про кадрове агентство, маючи наданий роботодавцем податковий код зовсім не складно. Наприклад, якщо у вас є номер агентства KRS, отримати потрібну інформацію можна на даному ресурсі http://www.krs-online.com.pl/ .

Реєстр видасть вам форму шуканої організації, вид діяльності, хто і коли заснував, адресу, номер телефону, чи немає штрафів, судових рішень чи ліквідації підприємства.

Ви ж чітко розумієте, що якщо є якісь проблеми, або проблеми, зазначені в трьох останніх пунктах, то варто задуматися.

Як працюють агенції з працевлаштування у Польщі

Ця інформація буде вкрай корисною для тих, хто їде на роботу в Польщу вперше. Хоча, судячи з форумів у мережі, багато хто все одно стикається з обманом при працевлаштуванні в Польщі та нерозумінням нюансів, при тому, що їздили на заробітки вже не раз.

Якщо описати алгоритм простими словами, то один із варіантів наступний. Агентство укладає договір із підприємством про рекрутинг співробітників для підприємства, або посередницькі послуги.

Фактично, всі бюрократичні тяганини, всі нюанси щодо офіційного оформлення, оплати податків, надання житла, подальша координація працівників, видача зарплати тощо, бере на себе агентство рекрутингу. А потім здає працівників заводу в так званий «лізинг», або просто оренду.

Як це відбивається на зарплаті? Наприклад, з 2022 року мінімальна заробітна плата у Польщі становить 19.70 злотих брутто, і відповідно приблизно 15 злотих нетто.

Якщо вам досі пропонують 12 чи 13, знайте, що це є порушення закону.

Агентство домовляється з підприємством про більш високу зарплату для працівника, а різницю кладе до кишені. У відсотковому співвідношенні рекрутингова компанія може залишати собі як 30%, так і понад 50% вашої заробітної плати. Це один із алгоритмів! Є й інші. Чорний список роботодавців у Польщі – там окрема історія!

Все залежить від того, як вони домовилися з підприємством, і на яких умовах погодилися працювати саме Ви! Адже за ту саму вакансію різні агенції з працевлаштування в Польщі пропонують як 15, так і 17 злотих на годину. Все залежить від їхніх апетитів, і, на жаль, від нашої самооцінки, часто заниженої.

Адже якщо ніхто не погоджуватиметься працювати за мінімалку, роботодавцю доведеться шукати вихід із ситуації, чи не так?

Усі хочуть їсти

Але тут також варто розуміти, що важливо, агентства не просто отримують ці гроші. Це їхній офіційний вид діяльності. Ці суми включають – зарплати працівників, податки, утримання офісу, включаючи всі інші заходи для повноцінного функціонування агенції, яка, по суті, забезпечує вас роботою.

Це вигідно підприємству, яке знімає з себе головний біль з пошуку та оформлення людей, це вигідно певною мірою здобувачеві, і природно агентству, для якого це офіційний вид заробітку. Це, якщо все чесно та прозоро!

Робота в Польщі у 2022 році, що потрібно знати?

Далі, надається список питань, який не зайвим буде поставити вашому потенційному роботодавцю, і наскільки можна отримати максимально розгорнуті відповіді.

  • Точна назва та адреса агентства, податкові дані;
  • Точна назва та адреса місця подальшої роботи;
  • Форма робочого контракту, чи буде зразок рідною мовою (umowa o pracę, umowa zlecenie чи інше);
  • Порядок медичного та соціального страхування;
  • Випробувальний термін, ставка від та до, акорди/переробки, форма оплати, відрахування з ЗП, штрафи, аванси та інше;
  • Графік роботи/зміни;
  • Умови проживання. Де які конкретно умови, за що платити додатково? Що є, що треба везти із собою? Фото апартаментів;
  • проїзд до роботи;
  • Прибуття, хто зустрічає, контакти, скільки часу займає оформлення, витрати;
  • Повний алгоритм працевлаштування;
  • Як і коли видається остання зарплатня;
  • Наступна мапа побуту, воєводське запрошення? Терміни, ціни, нюанси.

Робота в Польщі – кидалове

Не дивлячись на офіційний статус агентств, неприємних ситуацій з ними теж дуже багато. Починаючи від незрозумілих штрафів, закінчуючи не коректно порахованим робочим годинником і не виплатою останньої зарплати. Щоб уникнути таких нюансів, порада від бувалень — ретельно уточнюйте всі деталі до підписання робочого договору.

Робота в Польщі відгуки 2022 та слушна порада

Так чи інакше, практичний кожен третій працівник стикається з низкою проблем, вже будучи оформленим співробітником. Основний та дуже частий момент — невиконання роботодавцем раніше обумовлених умов роботи, проживання, виплати коштів.

Фіксуйте всі листування, документи, переговори, дзвінки. Радимо!

Сьогодні це зовсім не складно технічно. Скриншоти листування або запису телефонних розмов можуть стати в нагоді в будь-який момент. Знайти роботу в Польщі без кидалова у 2022 році можливо, просто потрібно правильно шукати та бути підготовленим у низці нюансів.

Робота у Польщі – не виплатили зарплату?

Таке трапляється, і досить часто. Давайте розберемо ситуацію з несумлінним роботодавцем у Польщі, коли не дали зарплату чи премію. Коли ви зіткнулися з обманом, або невідповідністю пунктам робочого договору. Польща, на відміну від України, є більш правовою країною, і там законодавство на вашому боці.

Головне не боятися відстоювати свої права.

У Польщі є така організація як Інспекція праці (Państwowa Inspekcja Pracy). Якщо ви працювали офіційно, і вам не дали зарплату, неправомірно урізали її, або не дотрималися інших ваших прав як працівника, ви запросто можете звернутися туди. Особисто, письмово, або просто зателефонувавши.

Працедавець матиме великі неприємності, від величезного штрафу (до 30 000 zl) до судових розбирань. Як доказ факту вашої роботи можуть виступати не тільки договір, а й листування, аудіозаписи, показання свідків та інше.

Поради досвідчених працівників у Польщі

Якщо ви готові піти на принцип і боротися за свої права до кінця, звертайтеся до керівництва та прямо заявляйте про свої наступні дії. У більшості випадків, реальних аргументів і навіть згадки про подання скарги до Інспекції Праці достатньо, щоб знайти компроміс із роботодавцем щодо не виплаченої зарплати.

Як знайти роботу в Польщі без посередників

Насправді, варіантів не так уже й багато. Але вони є і спробувати власні сили зайвим не буде.

  1. Якщо у вас є знання польської мови, ви можете помоніторити польські сайти з вакансіями від прямих роботодавців. При знанні англійської можна скласти власне резюме і розкидати його на тих же сайтах та інших профільних ресурсах.
  2. Найпростіший варіант знайти роботу у Польщі від прямих роботодавців – це знайомі українці, які вже працюють та виступлять посередником. Ситуації, коли роботодавець безпосередньо просить співробітника знайти ще людей для роботи – часто трапляються.
  3. Бувають випадки, коли роботодавець цінує співробітника і після закінчення безвізу, або трудової візи, зробленої через агентство, може запропонувати роботу, оминаючи посередника. З вищою зарплатою.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *