Більсько-Бяла
В минулому столиця Більського воєводства розташована в одному з наймальовничіших районів країни – Бескидах, які давно приваблюють любителів туризму та спорту. Тут, де бере початок Вісла, живуть карпатські олені та глухарі, у старовинній пущі ростуть бук та ялиця. Найвища точка Західних Бескид – Бабина Гура (1725 м); на її схилах зустрічаються рідкісні рослини, що охороняються в національному парку Баб’єгурського, а всього в цих місцях розташувалося близько двох десятків заповідників.
Бельсько-Бяла – найбільш зручна для туристів база у Бескидах. Столиця воєводства утворилася із двох сусідніх міст, які півстоліття тому злилися воєдино. Більсько, засноване в XIII ст., спочатку було пов’язане з Чехією, потім переходило до рук різних багатих сімей, орієнтованих найчастіше на Австрію. Бяла завжди тяжіла до Польщі. У XVI ст. тут з’явилися ремісничі підприємства, які через століття перетворилися на сучасні фабрики, де виробляють високоякісну шерсть, відому у всій Європі. Нинішня Більсько-Бяла – центр господарського та культурного життя регіону. Віденські архітектори надали місту своєрідного вигляду, що зберігся до нашого часу.
Влітку Бескиди запрошують насамперед на піші екскурсії, пропонуючи понад 2 тис. км добре обладнаних маршрутів. Любителів відпочинку біля води чекають на Живенка та Мендзибродському озерах. Ці місця давно уподобали і підприємці, які збудували на берегах численні центри відпочинку. Підкреслимо: тихий відпочинок, бо територія оголошена зоною тиші, і на озерах навіть спортсменам не можна використовувати мотори.
Приваблює і долина Вісли, де знаходяться однойменний курорт та здравниця Устронь, одне з найкращих місць відпочинку в Польщі. Сервіс та комфорт тут гарантовані, а туристи можуть здійснювати піші, лижні або велосипедні екскурсії навколишніми горами. Взимку на схилах Бескид збираються тисячі лижників та саночників. Тут все підготовлено для таких розваг: діють близько півтори сотні витягів, є безліч трас різної складності.
Зимовою столицею минулого воєводства називають Щирк – друге країни після Закопане місце зимового відпочинку. Після Другої світової війни популярність Щирка зросла, і в сезон тут завжди людно, проблем із житлом немає. Набір розваг різноманітний – можна покататися на санях, хоча любителі гострих відчуттів воліють скиринг – їзду на лижах на кінній тязі. Допитливі мають можливість познайомитися з багатою народною культурою місцевих гуралей – їх старовинним фольклором, вишивками з околиць Макова-Підхалянського, дерев’яними іграшками умільців із Живця. Можна й самим взяти участь у барвистих фольклорних діях під час Тижня Бескидської культури чи карнавалу “Живецьке свято”.
Скажімо і ще про одну народну традицію, яка живе у Більському воєводстві – мистецтві виготовлення паперових квітів. Здавна ними прикрашали ікони, каплиці, вінки у хатах напередодні різдвяних свят. Доступність цього нехитрого ремесла зробила його у нашому столітті дуже популярним. Такими квітами прикрашають наречених, їх можна побачити на одязі гостей, вони надають святкового вигляду та весільного кінного кортежу.
Розташовані біля кордону Польщі, Чехії та Словаччини Бескиди увібрали в себе культуру різних народів, що робить цей регіон особливо привабливим для гостей.