Закопане
Закопане – єдине польське місто біля північного підніжжя Татр. Щороку його відвідує близько 2 млн туристів, серед яких стає дедалі більше іноземців, насамперед із країн Західної Європи та Америки. Магніт, який притягує сюди гостей вже близько двох століть, той самий: Татри – єдиний у цій частині Європи альпійський гірський пояс, найвищий між Альпами та Уралом. Він невеликий, але приваблює насамперед різноманітністю: за 3-4 години туристи можуть пройти від зелених лук до пустельних скелястих вершин. А для поляків Татри мають ще одну особливу гідність: з початку минулого століття вони стали символом свободи та незалежності. Коли польські землі були поділені окупантами, поляки зустрічалися в Татрах і тут, віч-на-віч із природою і незамутненою народною культурою, знаходили в собі сили, які допомагали зберегти душу нації.
Приблизно за годину з центру міста можна дійти до лісу і опинитися серед первозданної природи, що, до речі, охороняється законом, тому що тут розташований Татранський національний парк, де людина повинна поводитися не як господар, а як гість. На тутешніх скелях можна зустріти едельвейси, які тут називають котячими лапками. Гірські галявини навесні покриваються фіолетовими багаттями крокусів, а кедри та сосни зеленіють цілий рік. У долинах часто зустрічаються козулі та олені, вище – сарни та бабаки, а якщо пощастить, то можна побачити навіть бурого ведмедя чи гірського орла. А для любителів походів Татри – справжній рай. Нескладні маршрути проходять гірськими луками і вздовж річок, більш важкі траси забезпечать досвідченим альпіністам гострі відчуття.
Закопани називають зимовою столицею Польщі, це один із найстаріших центрів зимового спорту, де й досі діє лижний клуб, заснований 1907 р. Тут не раз проходили чемпіонати світу, а з 1956 р. кожні два роки влаштовують зимові універсіади, в яких приймають. участь студенти з різних країн.
Над містом височить гора Гевонт, з якою пов’язані багато легенд. На початку століття на її вершині з ініціативи закопанського ксьондзу поставили залізний 15-метровий хрест, який потім з’явився на міському гербі.
Дуже популярна екскурсія на вершину сусідньої гори Каспрова – Каспрова верх. У 1935 р. туди проклали канатну дорогу, першу в Польщі та 60-ту у світі. Будівництву передували гарячі дискусії громадськості, яка побоювалася за природу. Але дорогу все-таки збудували, її довжина приблизно 4 км, а перепад висот – понад 900 м. По ній щорічно піднімаються сотні тисяч туристів, щоб з висоти 1959 м над рівнем моря помилуватися такою ж дивовижною природою.
Півтора століття тому на відпочинок у Татри почали приїжджати артисти, музиканти та вчені. Багато хто з них тут і залишився, а для більшості ці місця стали стимулом для творчості. Значна частина польської культури сформувалася під впливом фольклору гуралей. Тут постійно мешкав художник і письменник Станіслав Віткевич, з яким пов’язаний так званий закопанський стиль. Його основна риса – народні мотиви, осмислені з урахуванням сучасних вимог. Першим будинком, збудованим у 1893 р. за проектом Віткевича, стала вілла “Ко-ліба” на вулиці Косьчельській. У ній не лише збережено традиційні декоративні елементи, а й вигадані нові. Такі особняки разом із справжніми будинками гуралей надають місту неповторного вигляду. Крім архітектури цей стиль виявив себе в літературі, музиці, прикладному мистецтві,
Однак згодом про нього забули, і до наших днів він зберігся, мабуть, лише у церковній архітектурі. Хороший приклад такої споруди – каплиця Серця Ісуса в Ящурувці, одна з найкрасивіших у Польщі. Вона споруджена на початку століття за проектом С. Віткевича. Багато прикрашена зовні, каплиця проста і аскетична всередині.
Зима у Татрах, як правило, снігова, сонячна і не дуже морозна, а літо зазвичай тепле. Хороша і осінь, коли гірські схили переливаються всіма відтінками червоного кольору.
З Варшави до Закопану найзручніше їхати потягом, експрес йде близько 6,5 годин. Найближчий аеропорт – у Кракові, а звідти можна доїхати автобусом, що займе близько трьох годин.
Дуже гарне місто. Справжня зимова казка!
Фантастичне місце! І за ціною дешевшою за наш Буковель
Цей курорт відмінно підходить для лижників різного рівня підготовки – від новачків для екстремалів.
Цей польський гірськолижний курорт, втім, як і курорти Щирк і Карпач, має чудову інфраструктуру, що робить відпочинок туристів комфортним і безтурботним. У зонах катання, а також безпосередньо в самих готелях є пункти прокату гірськолижного обладнання на будь-який смак – гірські лижі, сноуборди, санки та багато іншого.
Як свідчать численні позитивні відгуки туристів, Закопане відрізняється чудовою сферою обслуговування. Залежно від бажань та можливостей туристи можуть зупинитися у приватній віллі, затишному пансіонаті або одному з курортних готелів. Для приїжджих працюють ресторани та кафе з чудовою кухнею, відкрито численні бари, клуби, спортивні комплекси, ковзанки, басейни, тенісні корти, а також всілякі магазини.
Характерно, що на зони не поширюється єдиний ski-pass на витяги, а система ski-bus відсутня зовсім. Проте транспортне сполучення між верхніми та нижніми станціями організовано за допомогою міських автобусів.
Особливу привабливість тури в Закопане здобули тому, що крім відмінних трас для катання, чистого гірського повітря і можливості відобразити масу мальовничих пейзажів на фото цей гірськолижний курорт пропонує безліч варіантів для проведення чудового пізнавального та розважального відпочинку.
У місті варто відвідати Музей Татр, Музей Корнелія Макушинського, Музей природи національного парку Татр, Музей Закопанського стилю ім. Віткевича, Музей сміху, гірський ботанічний сад (Альпінарій). Ще однією місцевою пам’яткою є старовинний міський цвинтар.
У 2006 році у Закопані відкрився великий аквапарк «Рабколанд», і сьогодні це чудове місце для веселого відпочинку всією сім’єю. Зарядити свій організм життєвою енергією та поправити здоров’я туристи можуть у термальному відкритому басейні «Антолувку», що працює протягом усього року. Зрештою, як і будь-який курорт, Закопане є місцем захоплюючого шопінгу. На території міста знаходяться безліч магазинів та сувенірних крамниць.
Якщо в зимові місяці на першому місці серед розваг стоїть гірськолижний спорт, то влітку особливою популярністю користуються захоплюючі піші прогулянки гірськими маршрутами. Найбільш цікаві для піших сходжень вершини Гевонт та Свіниця.
Цілий рік Закопане гостинно зустрічає на своїй землі тисячі іноземних та польських туристів. Цей гірськолижний курорт входить до найпопулярніших і найкрасивіших туристичних центрів, які має Європа. А зручне географічне розташування та безліч прекрасних визначних пам’яток часто роблять Закопане відправною точкою для туристичних подорожей різних напрямків.